آشنايي کامل با بيمه مسئوليت حرفه‌اي پزشكان و پيراپزشكان

آشنايي با بيمه مسئوليت حرفه‌اي پزشكان و پيراپزشكان

بيمه مسئوليت حرفه اي

به‌طورکلی افراد بنا به شغل و حرفه‌ای که در آن مشغول به کار هستند، ممکن است در اثر خطا و اشتباه سبب وارد شدن خسارات جانی یا مالی به مشتريان خود شوند که باعث می‌شود فرد در برابر این خسارات مسئول باشد.

دراین‌بین برخی حرفه‌ها پتانسیل بیشتری برای قرار گرفتن در این‌گونه موقعیت‌هاي ناخواسته رادارند، بیمه مسئولیت میتواند رهایی بخش این دسته از افراد باشد.

اگرچه ما انسان‌ها دوست نداریم که درباره‌ی این‌گونه مسائل فکر کنیم اما متأسفانه هرروزه شاهد این اتفاقات تلخ هستیم.

عملاً شايد نتوانيم درصد خطا و اشتباهات انساني را به صفر برسانيم اما اگر تمهیدی بیندیشیم و بتوانيم راهكاري جهت برون‌رفت از زیان‌های مالي و جاني وارده به مشتريان خود پيدا کنیم قطعاً حس آرامش و راحتی خیال برای ما به ارمغان آورده خواهد شد.

 

بيمه مسئوليت حرفه‌اي پزشكان و پيراپزشكان

 پزشکان و پیراپزشکان ازجمله افرادی‌اند که هرروزه با انسان‌های زيادي در ارتباط نزديك هستند و با توجه به رشته و تخصصي كه دارند ممکن است جان فرد بیمار را تحت شعاع قرار داده و موجب نقص عضو، فوت و آسیب‌های جسمي و روحي رواني به وي شوند.

بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت پیراپزشکان و پزشکان این امکان را فراهم آورده که پزشکان و پیراپزشکان خود را در مقابل خساراتی که به‌صورت غیر عمد به بیماران وارد می‌شود بیمه کنند.

مثلاً در صورت فوت بیمار بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان مبلغ دیه را در ماه‌های عادی و حرام به ورثه بیمار پرداخت خواهد کرد. در ادامه برخی از قوانین و مقررات را ارائه می‌کنیم اما قبل از آن با دو تعریف آشنا شویم.

  • بیمه‌گر شرکت بیمه‌ای است که علاوه بر دارا بودن پروانه فعالیت، مجاز به ارائه خدمات در این زمینه باشد.
  • بیمه‌گذار: پزشك و یا پیراپزشکی است که در بیمه‌نامه مشخصاتش ذکرشده و در مقابل پرداخت حق بیمه، فعالیت‌های درماني او تحت پوشش بيمه قرار داده می‌شود.

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

پزشک و پيراپزشك در صورت بروز چه اتفاقاتي می‌تواند از بیمه مسئولیت حرفه‌ای استفاده كرد؟

بیمه مسئولیت مواردي را كه به‌صورت غیر عمد اتفاق می‌افتند طبق شرايط بیمه‌نامه تحت پوشش قرارمی دهد به‌عنوان‌مثال:

فوت بيمار: اگر حين انجام عمليات درماني بيمار فوت كند، شركت بيمه طبق تعهدات بیمه‌نامه مبلغ ديه تعیین‌شده توسط دادگاه را به وراث بیمه‌شده می‌پردازد.

نقص عضو بيمار: در صورت بروز نقص براي عضو بیمار با توجه به درصد نقض عضو تعیین‌شده پس از رأی دادگاه، بیمه‌نامه مسئوليت حرفه‌ای پزشك و پيراپزشك غرامت نقص عضو را تا سقف بیمه‌نامه به بيمار می‌پردازد.

موارد خارج از پوشش بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان

درصورتی‌که هر یک از موارد زیر رخ دهد بیمه‌گر متعهد به جبران خسارات نیست:

1- انجام معالجه یا عمل جراحی که به تشخیص مراجع ذی‌صلاح خارج از تخصص پزشک باشد مگر آنکه بیمار نیاز به‌ فوریت‌های پزشکی داشته باشد و متخصص مربوط در دسترس نباشد.

2- پزشك در حین معالجه یا عمل جراحی تحت تأثیر مواد مخدر، داروهای خواب‌آور یا مسکرات بوده و تمرکز لازم را جهت انجام فعالیت نداشته و منجر به آسیب‌های جسمی و روانی به بيمار شده باشد.

3- انجام امور پزشکی و درمانی که به تشخیص مراجع ذی‌صلاح خلاف قوانین و مقررات جاری كشور بوده باشد.

4- هر نوع خسارتی که منشأ آن تشعشعات یونیزه‌کننده یا رادیواکتیو و انرژی هسته‌ای باشد مگر آنکه استفاده از آن‌ها برای معالجه بیمار ضروری باشد.

5- عدم النفع بيمار: وقتي بيمار زیان‌دیده به سبب خسارات وارده به‌صورت موقت يا دائم توانايي كسب درآمد از شغل خود را ازدست‌داده باشد.
در اين صورت شركت بيمه نسبت به درآمد ازدست‌رفته تعهدي نخواهد داشت.

6- در صورتي‌كه خطاي عمدي پزشك در وارد شدن آسيب به بيمار اثبات شود.

این قوانین گویای این است که بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان، پزشکان و پیراپزشکان را در صورت انجام وظایف طبق قوانین حاکم بر کشور کاملاً در برابر اتفاقات غیر عمد پوشش خواهد داد.

مركز تخصصي بيمه پزشكان و پيراپزشكان كشور شرايط فوق‌العاده ساده‌ای براي شما عضو محترم جامعه پزشكي و پيراپزشكي كشور فراهم آورده است تا با استفاده از اين وب‌سایت به راحی بهترين بیمه‌نامه مسئولیت با کامل‌ترین پوشش‌ها را از بين شرکت‌های مطرح بيمه كشور مقايسه و انتخاب کرده و پس از برخورداري از مشاوره حرفه‌ای بیمه‌نامه خود را درب منزلتان تحویل بگیرید.