بيمه مسئوليت حرفه اي پزشكان و پيراپزشكان شركت بيمه كارآفرين

 

بيمه مسئوليت حرفه اي پزشكان و پيراپزشكان شركت بيمه كارآفرين

در اين مقاله به معرفي شركت بيمه كارآفرين و مشخصاً بيمه مسئوليت مدني پزشكان و پيراپزشكان اين شركت خصوصي صنعت بیمه می‌پردازیم.

اصطلاحات

قبل از هرچير بايد با اصطلاحات فني صنعت بيمه آشنايي مختصري پيدا كنيم

بیمه‌گر:

بیمه‌گر همان شرکت‌های بيمه هستند. در كشور ايران تا پايان سال 1397 تعداد 32 شركت بيمه بر اساس پروانه فعالیت صادره از سوی بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران تأسیس‌شده‌اند و در قبال دریافت حق بیمه متعهد جبران خسارت بیمه‌گذاران هستند. از ميان 32 شركت بيمه، شركت بيمه ايران داراي مالكيت دولتي و مابقي غيردولتي می‌باشند.

بیمه‌گذار:

بیمه‌گذار شخص حقیقی یا حقوقی است که طرف تعهد بیمه‌گر است و با پرداخت حق بیمه جان، مال و مسئولیت خود و یا دیگری را برای مدت مشخص و معینی تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد.

حق بيمه:

حق بیمه وجهی است که بیمه‌گذار به بیمه‌گر در قبال دريافت خدمات بیمه‌ای و دريافت خسارت احتمالي می‌پردازد.

بیمه‌نامه:

بیمه‌نامه سند كتبي است که با توجه به قانون و مقررات بیمه و با توجه به پیشنهاد بیمه‌گذار و موافقت بیمه‌گر تنظیم‌شده است. در بیمه‌نامه حدود وظایف و تکالیف و تعهدات طرفین تحت عناوین شرایط عمومی، شرایط پیوست و شرایط خصوصی تعیین می‌گردد.

طبق ماده سه قانون بیمه در ایران موارد زیر باید به‌طور صریح در بیمه‌نامه قید شود: مشخصات بیمه‌گر و بیمه‌گذار، موضوع بیمه، تاریخ شروع بیمه‌نامه، تاریخ انقضای بیمه‌نامه، حادثه و یا عملی که عقد بیمه به مناسبت آن به‌عمل‌آمده است، حق بیمه و میزان تعهد بیمه‌گر در صورت وقوع خطر مورد بیمه.

توانگري مالي:

توانگري مالي شرکت‌های بيمه توانايي مالي يك شركت در پرداخت خسارت احتمالي می‌باشد.

شركت بيمه كارآفرين

شرکت بیمه کارآفرین (سهامی عام) در چارچوب قانون تأسیس مؤسسات بیمه غیردولتی و قانون تجارت، در تاریخ 27/12/1381 به شماره ۲۰۰۸۴۵ به ثبت رسیده و با اخذ مجوز از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تحت شماره 5191 در تاریخ 28/02/1382 فعالیت خود را در سطح کشور به‌عنوان نخستین شرکت بیمه خصوصی آغاز کرده است.

اين شرکت بيمه در انواع بیمه‌های زندگی و غیرزندگی به فعالیت مستقیم بیمه گری می‌پردازد و از محل سرمایه، ذخایر و اندوخته‌های فنی و قانونی در چارچوب ضوابط مصوب شورای عالی بیمه، سرمایه‌گذاری می‌نمایند.

اين شركت با دارا بودن تعداد 55 مركز پرداخت خسارت و 1996 نماينده فعال در سطح كشور فعاليت می‌کند.

شركت بيمه كارآفرين در سال‌های 1391 الي 1397 با توجه به آمار بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران به‌صورت پياپي در سطح يك توانگري مالي قرا داشته است. در سال 1398 نيز با كسب شاخص 117 درصد جايگاه يك توانگري مالي را كسب كرده است و بالاتر از شرکت‌های بيمه البرز، آسيا و ايران در رتبه 1 رضايت مشتري قرارگرفته است.

 

معرفی بیمه‌نامه مسئوليت مدني حرفه‌ای پزشكان و پيراپزشكان بیمه کارآفرین

بیمه مسئولیت کارآفرین پوشش‌دهنده مسئولیت مدنی حرفه‌ای پزشكان و پيراپزشكاني است که به علت خطا، اشتباه و یا قصور در تشخیص، معالجه، مداوا، اعمال جراحی و به‌طورکلی انجام امور حرفه‌ای خود دچار وارد شدن صدمات جسمانی یا روانی به بيماران و یا فوت بيماران می‌شوند.

 

روش‌های خريد بیمه‌نامه

فرايند خريد بیمه مسئولیت کارآفرین به‌صورت آفلاین و سنتي به شكل زير می‌باشد:

با مراجعه حضوري به يكي از نمايندگي ها و شعب بيمه كارآفرين ابتدا بایستی فرم پیشنهاد توسط متقاضی بیمه مسئولیت، به‌طور کامل تکمیل و امضا گرد.

پس از اعلام نرخ و شرایط توسط بیمه‌گر به متقاضی، در صورت تائید کتبی آن توسط متقاضی بیمه‌گر اقدام به صدور بیمه‌نامه می‌نماید.

بیمه‌نامه در سیستم ثبت گردیده و پس از اخذ حق بیمه چاپ بیمه‌نامه و رسید حق بیمه تحویل داده می‌شود.

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان کارآفرین

خريد بیمه‌نامه به‌صورت آنلاين 

روش خريد بیمه‌نامه به‌صورت اينترنتي با مراجعه به وب‌سایت مركز تخصصي بيمه پزشكان كشور:

 1. ابتدا رشته فعاليت و نوع تخصص حرفه‌ای خود را مشخص كنيد.
 2. سپس مشخص كنيد كه رزيدنت يا دانشجو هستيد يا خير.
 3. با ورود سابقه بیمه‌نامه سال گذشته خود به‌صورت تعداد سال عدم خسارت بیمه‌نامه و تائید به مرحله نمايش قيمت بيمه مسئوليت پزشكان و پيراپزشكان خواهيد رسيد.

برای خرید بیمه مسئولیت کارآفرین در صورت نياز به راهنمايي قبل از خريد می‌توانید به‌آسانی و به‌صورت گفتگوي آنلاين و يا تماس تلفني از مشاوره تخصصي و رايگان بهره‌مند شويد و سپس با پرداخت آنلاين حق بيمه، اطلاعات سفارش شامل شماره سفارش و اطلاعات فاكتور خريد به ايميل داده‌شده ارسال می‌شود و بیمه‌نامه در مرحله صدور قرار می‌گیرد.

فرايند اعلام و دريافت خسارت:

بیمه‌گذار محترم می‌بایست وقوع هرگونه حادثه موضوع این بیمه‌نامه بدون فوت وقت در اولین زمان ممکن و حداکثر ظرف مدت پنج روز (به‌استثنای تعطیلات رسمی) از تاریخ وقوع آن به اطلاع شركت بيمه برساند و مدارك ذيل را جهت تشكيل پرونده خسارت تحويل بیمه‌گر دهد:

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده خسارت

 1. فتوکپی کارت ملی و شناسنامه زیان‌دیده
 2. اصل یا تصویر برابر اصل شده پروانه سازمان نظام پزشکی
 3. تصوير بیمه‌نامه مسئوليت حرفه‌ای پزشكي
 4. اصل یا تصویر برابر اصل شده رأی دادگاه
 5. اصل مدارک پزشکی زیان‌دیده قبل و بعد از تجویز عمل
 6. گواهی پزشک معالج در خصوص نوع حادثه و خاتمه درمان
 7. در صورت بستری شدن در بیمارستان تصویر پرونده بالینی زیان‌دیده
 8. رادیوگرافی اعضاء آسیب‌دیده قبل و بعد از عمل جراحی

 

حق بيمه مسئوليت پزشكان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان کارآفرین

حق بيمه هر رشته با توجه به ضريب نرخ در هزار هر گروه كاري و ميزان ديه هرسال مشخص می‌گردد.

نرخ در هزار رزیدنت‌ها با توجه به اينكه در حال آموزش مباني عملي رشته تخصصي خود می‌باشند داراي 50 درصد اضافه نرخ نسبت به پزشكان می‌باشد.

ميزان ديه در سال 1399 به مقدار 330 ميليون تومان در ماه‌های عادي و 440 ميليون تومان در ماه‌های حرام تعیین‌شده است.

از حاصل‌ضرب نرخ در هزار و مبلغ ديه پس از كسر تخفیف‌های از قبيل پرداخت نقدي حق بيمه، تخفيف گروهي مركز بيمه پزشكان و تخفيف عدم خسارت شخص بیمه‌گذار در سال‌های گذشته محاسبه می‌شود.

 

 

گروه بندي هاي شغلي

شركت بيمه کارآفرین با توجه به ارزيابي ريسك شغلي هر رشته، پزشكان و پيراپزشكان را در گروه‌بندی زير قرار می‌دهد

گروه‌بندی رشته‌های پزشكان و رزيدنت شركت بيمه كارآفرين
گروه 1 جراحان متخصص زنان و زایمان، جراحان متخصص ارتوپدي، جراحان عمومی، متخصص بیهوشی، جراح ریه
گروه 2 جراح فک و صورت، جراحان متخصص قلب، مغز و اعصاب و ستون فقرات، جراحان متخصص اورولوژي آنژیوپلاستی، جراح قفسه سینه، جراح کودکان، جراح پیوند کلیه، جراح متخصص نوزادان و کودکان، جراحان متخصص چشم و قرنیه، جراح ترمیم و پلاستیک
گروه 3 جراح متخصص گوش و حلق و بینی، دندان‌پزشک، دندان‌پزشک کودکان، جراحان متخصص پوست و مو، جراحان متخصص ایمپلنت، دندان و لثه و ریشه دندان، متخصص فک، صورت، سر و گردن، متخصص فلوشیپ سم‌شناسی بالینی و مسمومیت‌ها
گروه 4 متخصصین آندوسکوپی، رادیولوژي، میکروبیولوژي، داروسازي، فیزیوتراپی و توان‌بخشی، متخصص چشم (بدون جراحی) و سایر پزشکان غیر جراح
گروه 5 پزشک عمومی، پزشک خانواده، پزشک هسته‌ای، طب اورژانس، طب کار، کایپروپلاستی، متخصص کلیه و مجرای ادرار، متخصص تغذیه، روان پزشک، آزمایشگاه

بیمه مسئولیت کارآفرین

گروه بندي رشته هاي پيراپزشكان شركت بيمه كارآفرين
گروه 1 ماماهایی که دارای مطب مستقل هستند
گروه 2 ماماهای شاغل در بیمارستان، دندان‌پزشکان تجربی و بهداشت کاران دهان و دندان
گروه 3 کارشناسان ارشد بیهوشی و تکنسین های بیهوشی, کارشناسان فیزیوتراپی, پرستاران و بهیاران شاغل در کلیه بخش‌ها CCU و ICU و دیالیز, اورژانس, سوپر وایزر بالینی, تکنیسین فوریت‌های پزشکی اورژانس 115
گروه 4 پرستاران و بهیاران سایر بخش‌ها, تکنسین اتاق عمل, پرستاران و بهیاران اتاق عمل, سوپر وایزر بالینی, تکنیسین فوریت های پزشکی بیمارستان
گروه 5 تکنسین های رادیولوژی, سی‌تی‌اسکن و MRI و کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه, داروخانه و تکنسین‌های نور گری و CSR و کمک بهیاران

 

بيمه گذاران با توجه به سوابق گذشته بيمه نامه مسئوليت خود در صورت نداشتن خسارت و استفاده نكردن از بيمه نامه مي توانند از تخفيف هاي درنظر گرفته شده براي خريد بيمه مسئوليت طي سال جديد استفاده كنند.

شركت بيمه كارآفرين تخفيف عدم خسارت شخص بیمه‌گذار در سال‌های گذشته را مطابق با مقادير زير محاسبه و از حق بيمه اصلي كسر می‌ كند:

 

رديف تعداد سال تخفيف ميزان كاهش حق بيمه
1 سال گذشته بیمه‌نامه نداشته‌ام 0 درصد
2 يك سال تخفيف عدم خسارت 5 درصد
3 دو سال تخفيف عدم خسارت 10 درصد
4 سه سال تخفيف عدم خسارت 15 درصد
5 چهار سال تخفيف عدم خسارت 20 درصد
6 پنج سال تخفيف عدم خسارت 25 درصد
7 شش سال تخفيف عدم خسارت و بیشتر 30 درصد

 

 

استثنائات بیمه مسئولیت كارآفرين برای پزشكان و پيراپزشكان

مواردي وجود دارد كه در صورت تحقق خسارت، بیمه‌گر تعهدي در پرداخت خسارت نخواهد داشت. اين موارد استثنائات يا موارد خارج از تعهد بیمه‌نامه ناميده می‌شوند و شامل موارد زير هستند:بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان کارآفرین

 1. انجام معالجه، مداوا و يا عمل جراحي كه به تشخيص مراجع ذی‌صلاح خارج از تخصص بیمه‌گذار باشد مگر آنكه زیان‌دیده نياز به‌فوریت هاي پزشكي داشته باشد و متخصص مربوط در دسترس نباشد.
 2. بیمه‌گذار به دليل استفاده از مسكرات و استعمال مواد مخدر يا داروي خواب‌آور، تمركز و هوشياري براي مداواي زيان ديده نداشته باشد و باعث صدمه جسمي و يا رواني او شود.
 3. امور پزشكي و درماني كه به تشخيص مراجع ذی‌صلاح خلاف قوانين و مقررات جاري باشد.
 4. هر نوع خسارتي كه منشأ آن تشعشعات یونیزه كننده یا رادیواکتیو و انرژي هسته‌ای باشد مگر آنكه استفاده از آن‌ها براي معالجه بيمار ضروري باشد.
 5. عدم النفع
 6. عمد بیمه‌گذار
 7. جرائم و جزای نقدی

 

 جهت آشنایی بيشتر به وب‌سایت این شركت به نشانی https://www.karafarin-insurance.ir مراجعه نمایید.

 

مركز تخصصي بيمه پزشكان و پيراپزشكان كشور شرايط فوق‌العاده ساده‌ای براي شما عضو محترم جامعه پزشكي و پيراپزشكي كشور فراهم آورده است تا با استفاده از اين وب‌سایت به راحی بهترين بیمه‌نامه مسئولیت با کامل‌ترین پوشش‌ها را از بين شرکت‌های مطرح بيمه كشور مقايسه و انتخاب کرده و پس از برخورداري از مشاوره حرفه‌ای بیمه‌نامه خود را درب منزلتان تحویل بگیرید.