5 نكته ضروري جهت خريد بیمه مسئولیت پزشكان و پيراپزشكان

 

5 نكته ضروري جهت خريد بیمه مسئولیت پزشكان و پيراپزشكان

 

 قطعاً شما به‌عنوان عضو محترم جامعه پزشكي و پيراپزشكي كشور تا به امروز به اهميت داشتن بيمه مسئولیت پي برديد و از آمار قابل‌توجه خطاهاي پزشكي و شكايات بيماران از پزشكان باخبر هستيد و يا شايد خود شما درگذشته مورد شكايت قرارگرفته باشيد.

اين مقاله حاوي نكات ضروري و ارزشمندي است تا به شما در انتخاب دقيق و بهتر بیمه‌ مسئولیت حرفه‌ای كمك كند.

نكته شماره 1

انتخاب صحيح رشته فعاليت و نوع تخصص

پزشكان و پيراپزشكان بايد با توجه به رشته كاري و تخصصي كه گرفته‌اند براي خودشان بیمه‌ مسئولیت تهيه كنيد. اين بیمه‌نامه  مسئولیت‌های مدني در قبال انجام وظايفي كه طبق قانون بر عهده پزشك و پيراپزشك می‌باشد را تحت پوشش قرار می‌دهد.

پزشك و پيراپزشك در بیمه‌نامه با عنوان بيمه‌گذار شناخته می‌شود و شخص حقيقي است كه طرف تعهد بيمه‌گر است و با پرداخت حق بیمه‌ مسئولیت خود را براي مدت مشخص و معيني تحت پوشش بيمه قرار مي‌دهد.

انتخاب دقيق حوزه فعاليت باعث می‌شود تا بیمه‌گذار در آینده حين رسيدگي به پرونده خسارت به مشكل برنخورد چراکه شرکت‌های بيمه ارزيابي ريسك شغلي هر فرد را متناسب با رشته‌ای كه در آن فعاليت می‌کند می‌سنجند.

به‌عنوان‌مثال شخصي كه در رشته جراحي زنان و زايمان مشغول بكار است ازنظر ريسك شغلي و امكان وقوع خطاي پزشكي و ميزان صدمات وارده به بيمار خود با يك پزشكي عمومي تفاوت زيادي دارد.

پس اگر انتخاب رشته فعاليت با تخصص دانشگاهي و پروانه پزشكي شخص يكسان نباشد مشمول موارد خارج از تعهد شركت بيمه يا به‌اصطلاح استثنائات بیمه‌نامه می‌شود و طبیعتاً شركت بيمه تعهدي در پرداخت خسارت نخواهد داشت.

بیمه مسئولیتنكته شماره 2

انتخاب زيرگروه رزيدنت و يا دانشجو

اگر پزشك هستيد و دوره عمومي خودتان را تمام کرده‌اید و جهت گرفتن تخصص در حال ادامه تحصيل هستيد حتماً گزينه رزيدنت هستم را انتخاب كنيد. اگر در حال تحصيل دریکی از رشته‌های پيراپزشكي هستيد گزينه دانشجوي پيراپزشكي هستم را انتخاب كنيد.

وقتي شخصي در دوران دستياري و يا دانشجويي در حال آموزش مباني علمي رشته خود می‌باشد به دليل اينكه داراي تجربه كمتري است امكان بروز خطا و قصور بيشتري وجود دارد.

بنابراين هزینه‌ای كه بايد براي خريد بیمه‌ مسئولیت بپردازد طبیعتاً بيشتر است. در صورت عدم توجه به اين نكته و بروز خطاي پزشكي براي بيمار شرکت‌های بيمه می‌توانند از پرداخت تمام و يا قسمتي از خسارت وارده خودداري كنند.

اگر تخصص خود را گرفته‌اید و يا از يكي از رشته‌هایی پيراپزشكي فارغ‌التحصیل شده‌اید نياز به انتخاب گزینه‌ای كه به آن اشاره شد نيست.

نكته شماره 3

انتخاب پوشش پرداخت ديه به ارزش روز (ديه يوم الادا)

قوه قضاییه هرساله نرخ دیه را برحسب قانون و بر اساس نرخ تورم و ارزش مواردی که برای دیه موردنظر واقع‌شده تعیین می‌کند که حداقل آن قیمت شتر است.

نرخ دیه سال 1399 در ماه‌های عادی 330 میلیون تومان و در ماه‌های حرام 440 میلیون تومان خواهد بود.

روند رسيدگي و بررسي پرونده‌های خسارت به بيمار آسیب‌دیده در پزشكي قانوني و دادگاه ممکن است چندين ماه و حتي يك سال طول بكشد و طي اين مدت شايد 1 تا 2 سال از اتمام بیمه‌نامه پزشك موردنظر بگذرد. طبق قانون بعد از صدور حكم دادگاه و تعيين ميزان تقصير پزشك، ديه فرد آسیب‌دیده بايد به نرخ روز پرداخت شود.

با خريد اين پوشش نيازي نيست پزشك ميزان افزایش‌یافته ديه را خودش شخصاً بپردازد و بیمه‌نامه می‌تواند افزايش مبلغ ديه در سال‌های آینده را نيز تحت پوش قرار دهد و شركت بيمه موردنظر ديه وارده را به نرخ روز محاسبه و پرداخت كند.

پزشكان می‌توانند براي اين پوشش افزايش مبلغ ريالي ديه را از يك تا 5 سال انتخاب كنند.

نكته شماره 4

انتخاب پوشش بيمه اي مازاد بر يك ديه (تعدد ديات)

در حرفه پزشكي با توجه به رشته كاري و شدت صدمات احتمالي واردشده به بيماران گاهي پيش می‌آید كه درروند معالجه و بروز خطاي پزشكي به بيمار صدماتي وارد شود كه طبق حكم پزشكي قانوني به بيمار به ميزان بيش از يك ديه كامل صدمه وارد

گردد. طبیعتاً پزشك معالج طبق حكم دادگاه بايد تمام آن را بپردازد.

به‌عنوان‌مثال اگر جراح مغز و اعصابي در عمل جراحي خود همزمان باعث قطع نخاع بيمارش شود و همچنين آن بيمار بينايي خود را نيز از دست بدهد پزشك به پرداخت 2 ديه محكوم می‌شود.

طبيعي است كه اگر اين فرد پوشش پرداخت بيش از يك ديه را انتخاب نكرده باشد بیمه‌گر فقط متناسب با سقف تعهد بیمه‌نامه كه معمولاً يك ديه می‌باشد متعهد به پرداخت خسارت است و مابقي خسارت را پزشك بايد شخصاً بپردازد.

نكته شماره 5

انتخاب شركت بيمه ايده آل و توجه به توانايي شركت بيمه در پرداخت خسارات احتمالي

توانايي شركت بيمه در پرداخت خسارت كه اصطلاحاً توانگري مالي ناميده می‌شود نيز ملاك مهمي در انتخاب شركت بيمه است.

اين معيار همه‌ساله با توجه به شاخص‌های سنجش خاصي توسط بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران تعيين می‌شود. هر شخصي جهت خريد بیمه‌ مسئولیت بايد بهترين شركت با بالاترين حد توانگري مالي ر انتخاب كند.

مركز تخصصي بيمه پزشكان و پيراپزشكان كشور شرايط فوق‌العاده ساده‌ای براي شما عضو محترم جامعه پزشكي و پيراپزشكي كشور فراهم آورده است.

با استفاده از اين وب‌سایت به‌راحتی بهترين بیمه‌نامه مسئولیت با کامل‌ترین پوشش‌ها را از بين شرکت‌های مطرح بيمه كشور مقايسه و انتخاب کرده و پس از برخورداري از مشاوره حرفه‌ای بیمه‌نامه خود را درب منزلتان تحویل بگیرید.